Szwajcarska Rada Federalna reaktywowała klauzulę ochronną w umowie o swobodnym przepływie w odniesieniu do państw UE-8 - w tym Polski.
Decyzja ta ma na celu zmniejszenie liczby imigrantów z krajów Unii, których rosnąca liczba - zdaniem szwajcarskiego rządu - zagraża pogorszeniu warunków pracy, stwarza problemy związane z integracją i przepisami dotyczącymi płacy minimalnej.
Kontyngenty zniesiono 1 maja 2011, zezwalając tym samym obywatelom Europy Środkowej i Wschodniej (Estonia, Łotwa, Litwa, Polska, Słowacja, Słowenia, Czechy, Węgry) korzystać z nieograniczonych praw do swobodnego przepływu. Na zmianę tej decyzji wpłynął fakt, że liczba zezwoleń na pobyt dla osób poszukujących pracy z w/w krajów przekraczyła średnią z ostatnich trzech lat ponad 10 proc.
Jednocześnie Rada Federalna podkreśliła, że swobodny przepływ osób ma wiele zalet dla szwajcarskiej gospodarki. W czasie recesji imigracja z krajów UE miała pozytywny wpływ na inwestycje i podniosła ogólny poziom wydatków konsumenckich, tym samym mobililizując szwajcarską gospodarkę.
W Szwajcarii mieszka ponad 1,1 mln obywateli UE - obywateli szwajcarskich jest około 7, 8 mln. W dużych miastach, w których działają liczne firmy międzynarodowe, ogólny odsetek obcokrajowców wynosi grubo ponad 20-procentową średnią.
ŹRÓDŁO: Département fédéral de justice et police