Zamieszkujący Szwajcarię Polacy na ogół szukają swego towarzystwa, nierzadko podejmując formalną działalność, która owocuje takimi inicjatywami jak weekendowe szkoły języka polskiego, zespół tańca, doroczny bal polonijny, wystawy sztuki, kabaret, koncerty, gazetki polonijne czy niezliczone wycieczki górskie (w czasie stanu wojennego były to liczne protesty i transporty z pomocą do ojczyzny). Są też mniej zobowiązujące akcje, szczególnie preferowane przez młodszych Polaków – spotkania na forum internetowym, w pubie, dyskotece, przy grillu w jakimś urokliwym parku lub na kawie po polskiej mszy.
Dok. Ambasady Polskiej |
W Internecie działa również forum Polonii Szwajcarskiej (www.forum-polonii.ch), ale jest zdecydowanie rzadziej odwiedzane.
W Szwajcarii wydawany jest kwartalnik „Pro Polonicum” - polonijne pismo adresowane do Polaków w kraju i rozproszonej po całym świecie polonii, a także wszystkich, którzy interesują się polskimi znakami pamięci na obczyźnie. Pismo istnieje w wersji papierowej i elektronicznej (Polonicum Machindex® Institut, La Grande Fin 33, CH-1784 Courtepin/FR, tel. 079 921-41-12, www.swisspass.ch/polonicum.htm, polonicum@swisspass.ch). W Zurychu, w nakładzie 1200 egzemplarzy ukazuje się „Nasza Gazetka”, wydawana przez Towarzystwo Dom Polski.
Ambasada Rzeczpospolitej Polskiej ma siedzibę w Bernie (Elfenstrasse 20a, 3000 Bern 15, tel..031/3580202, fax 031/3580216, polishemb@dial.eunet.ch, www.berno.polemb.net; pn.-pt. 8.00-16.00, wydz. konsularny pn., wt., czw. i pt.). Nie udziela informacji turystycznych i krajoznawczych o Szwajcarii.
Przy tej samej ulicy znajduje się także Wydział ekonomiczno-handlowy (Elfenstrasse 9, 3006 Bern, tel..031/3508282, fax 031/3513457, postmaster@weh-bern.ch, www.weh-pl-bern.ch).
W Genewie działa Stałe Przedstawicielstwo RP przy Biurze Narodów Zjednoczonych (Ancienne Route 15, 1218 Grand-Saconnex, Genéve tel..022/7109797-98, fax 022/7109799, mission.poland-pmsz@ties.itu.int, www.genewa.polemb.net).
Magdalena Simm
Tekst (uaktualniony) pochodzi z książki "Szwajcaria i Liechtenstein, praktyczny przewodnik", Magdalena Simm, Adriana Czupryn, Wydawnictwo Pascal 2008, s. 512
dzien dobry
OdpowiedzUsuńmam na imie jamel haji , jestem ex absolwent AGH z lat 80ych,, zona Ewa z Polski , mamy dwojka dzieci ( neila 24 lata , i walid 19 lat ) pracujemy i mieszkamy w tunezji,
dzici nasze maja podwojna narodowoszcia ( Tunezyjsko Polski ) ,
moj syn Walid juz nie chce kontiniowac w tunezji szkola i ma zamiar wyechac do Szwajcari teraz w wrzesniu a ja nie mam zadny pojecia na ten kraj po mimo ze bylem wrzedzie,
chcialem was zapytac : czy moj syn moze z wami z kontaktowac na rady jakby poczebowal jak bedzie tam i w ajki sposob ,
dziekuje za rade i czekam na odpowiedzie jesli mozna ,
jamel
ojciec walid haji
dziekujemy z gory
Szwajcaria potrafi byc pieknym miejscem do zycia ale czesc administracyjna chasem jest zawila ;)
OdpowiedzUsuńJa od paru lat pracuje jako doradca w sprawie 1go 2go i 3go filaru czyli AVS, BVG i 3A i 3B
I tlumacze zawilosci Szwajcarskiego systemu podatkowo/emerytalnego i jak odzyskac troche podatku.
Jesli ktos chce ulatwic sobie rzycie w Szwajcarii zapraszam na darmowe konsultacje telefoniczne.
Krzysztof Cieslik ccieslik@swissential.com