Nasza wędrówka po winnicach Auvernier należała do bardzo udanych. Szczególnie spodobał nam się ostatni gospodarz - Monsieur Jean-Denis Perrochet z la Maison Caree, który uraczył nas nie tylko winami, ale i przednią historią o regionalnych winnicach, problemach i radościach szwajcarskich winiarzy, ciekawostkami dotyczącymi produkcji, a przede wszystkim pasją, jaką jego rodzina od dziesięcioleci czerpie z produkcji win. Jeśli nie kochasz tego, co robisz, wino nie będzie dobre - powtarzał Monsieur Perrochet.
Od XVI wieku - kiedy to nazwisko Perrochet pojawia się w miejskich księgach - aż przez cztery stulecia gospodarka lokalna Auvernier uzależniona była od wędkarstwa i uprawy winorośli. Z tego powodu, niemal każdy kawałek ziemi aż po jezioro Neuchâtel został pokryty winnicami. La Maison Carrée trafił do rodziny obecnych właścicieli w roku 1827 - od tamtego czasu starają się oni utrzymać dawny, regionalny charakter i smak swoich win.
Winogrona uprawiane przez la Maison Caree rosną zarówno w Auvernier jak i w Hauterive, czyli na zachód i na wschód od Neuchâtel i obejmują łączną powierzchnię blisko 10 hektarów. Suma poszczególnych win w dużej mierze zależy od rodzaju gleby, na których rosną winorośle.
Auvernier charakteryzuje się glebami głębokimi, które zostały utworzone przez lodowce i rzeki. W niektórych winnicach gleba zawiera również drobne cząstki gliny bądź wapienia, które zapewniają stałą wilgotność w głębszych warstwach podłoża nawet latem. Gleby te są szczególnie dobrze przystosowane do aromatycznych win białych.
Inne ziemie, np. w La Pierre, czy Le Montillier mają czerwonawy kolor za sprawą obecności tlenków żelaza. Ich fundament jest skalisty i zazwyczaj znajduje się dość blisko powierzchni. Doskonały drenaż szczególnie sprzyja specjalnej odmianie Pinot Noir.
Tereny w Hauterive są typowym przykładem gleby płytkiej, o podłożu skalnym - wapień znajduje się tam nawet mniej niż jeden metr pod powierzchnią. Cienka warstwa ornej, bogata w żelazo ziemi i umiejscowiony pod nią żółty kamień (słynny Pierre d'Hauterive) pozwalają korzeniom winorośli nurkować w głąb w poszukiwaniu wody. Są to idealne warunki uprawy dla Pinot Noir.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz