W szwajcarskiej Ecole Polytechnique Federale de Lausanne powstał system, który uczy się odczytywać intencje operatora w systemach interfejsów mózg-komputer, które wykorzystują fale mózgowe.
Fot. http://filipefreitas.net |
Ciągłe skupianie uwagi jest niezwykle męczące. Większość osób już po godzinie pracy z czytnikiem fal mózgowych jest wyczerpana. Szwajcarska technologia nowej generacji pozwala na większe rozluźnienie, pozwala też na to, aby osoba używająca interfejsu zajmowała się w tym samym czasie innymi czynnościami oraz na rozpoznawanie, które sygnały skierowane są do urządzenia.
- W przypadku interfejsów czytających fale mózgowe napotykamy dwie ważne kwestie. Po pierwsze człowiek musi się do nich w pewnym stopniu dostosować i nauczyć się posługiwania nimi. To wygląda mniej więcej tak, jakbyśmy chcieli zamknąć oczy i używać tylko dotyku w celu nawigacji - mówi prof. Piotr Augustyniak, kierujący laboratorium Przetwarzania Sygnałów Biomedycznych w krakowskiej AGH.
Szwajcarscy badacze uzyskali znakomite efekty, stosując zaawansowane algorytmy oparte na statystyce i rachunku prawdopodobieństwa.
ŹRÓDŁO: Focus, czerwiec 2011
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz