Wielu z nas słowo lokomotywa od razu kojarzy się nie tylko z wierszykiem Tuwima, ale i z dzieciństwem: wyjazdem na wakacje, przyjazdem kuzynostwa na święta, pożegnaniami na stacji... Z biegiem czasu miejsce parowozów zajęły o wiele szybsze, cichsze, wygodniejsze i bardziej ekologiczne elektrowozy. W Szwajcarii pociągi są nowoczesne, szybkie i punktualne - ale dziś nie będzie ani o szybkich, ani o szwajcarskich pociągach. Ale o pasji pewnego Szwajcara - tak.
Może niewielu z was wie, że jedyna czynna parowozownia w Europie z planowym ruchem, znajduje się ... w Wolsztynie (woj.wielkopolskie). Istnieje od ponad 100 lat, można ją zwiedzać o każdej porze roku i - co więcej - codziennie zapewnia pasażerom połączenie na trasie Poznań-Wolsztyn. Do tradycji należy odbywająca się tam każdego roku „Parada parowozów”, która przyciąga rzesze miłośników lokomotyw zarówno z kraju jak i z zagranicy.
Jednym z wielbicieli polskiej parowozowni jest Szwajcar Laurent Cocchi. Ten grafik, fotograf i wykładowca w École d'arts appliqués w La Chaux-de-Fonds przyjeżdża do Poznania i Wolsztyna już od 10 lat. Celem jego podróży są właśnie nasze polskie lokomotywy, zwłaszcza słynna seria zwana „Ol49”*. Laurent Cocchi wydał również książkę pt. : „Ol49-Ultimes panaches”.
Wystawę fotografii L. Cocchi z lat 2005-2011 poświęconej naszym parowozom można obecnie oglądać
w Lozannie, w dzielnicy Flon. W środę, 26 września, o godzinie 20.00 odbędzie się konferencja poświęcona wystawie; w Espace des Télégraphes, wstęp wolny. Podróż w czasie gwarantowana!
E. Zuba
* Lokomotywy te konstruowano w Fabryce Lokomotyw im.F.Dzierżyńskiego w Chrzanowie (1951-1954) - wg Wikipedii.
CO: wystawa OL49. Ultimes panaches. Photographies de Laurent Cocchi
GDZIE: Espace des Côtes-de-Montbenon 16, Lozanna
KIEDY: śr-pt 13.00-19.00, sb 10.00-19.00 (do 06.10.2012)
ZA ILE: wstęp wolny
Gwoli ciekawostki: nasz kanton również posiada parowozy, które od maja do października, w drugi weekend miesiąca zapraszają pasażerów w podróż z Travers do St.Sulpice oraz z Les Verrières do Neuchâtel. Z dumą można stwierdzić, że wśród nich perełką jest wyprodukowana w Polsce lokomotywa Tkp 16 „Śląsk” - bo jest to jedyny w całej Szwajcarii model posiadający 4 osie!
Ponadto St.Sulpice (region Val de Travers) znajduje się muzeum lokomotyw.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz