„Kto ty jesteś?” - ten słynny wierszyk Władysława Bełzy zna chyba każdy z nas na pamięć. Utwór może być postrzegany nie tylko jako przekaz systemu wartości, ale porusza też kwestię identyfikacji.
Tożsamość osób – jak rozwijała się na przestrzeni wieków? Dziś, w dobie dowodów osobistych (czyli kawałka tworzywa sztucznego o wymiarach 8,5x5,5 cm) i danych biometrycznych wydaje się nie do pomyślenia, że bywały czasy, w których tożsamość i obywatelstwo potwierdzano za pomocą… coż - bardzo przeróżnych środków.
W celu sprawdzania podstawowych danych osobowych organa władzy oraz urzędy wykorzystywały na przestrzeni wieków m.in. rozpoznanie przez świadków, podpis, opis fizyczny, fotografię, itp. O tym jakie techniki stosowano w Szwajcarii będzie można przekonać się na wystawie poświęconej sposobom identyfikacji osób od czasów średniowiecza aż po nasze czasy. W ramach Szwajcarskiego Dnia Archiwisty archiwum naszego kantonu znajdujące się w zamku Neuchâtel zaprasza na ekspozycję pod tytułem „Kim Pan/Pani jest? Tożsamość i identyfikacja osób”.
Podczas wystawy zostaną zaprezentowane m.in. paszporty z różnych epok, podpisy czy rejestry więzienne. Organizatorzy zapowiadają też kilka ciekawostek, jak karta wydana przez policję Mussoliniemu oraz opis fizyczny Wilhelma Tella w szwajcarskim rejestrze wojskowym.
E. Zuba
Czy tak mógł wyglądać szwajcarski bohater? Wilhelm Tell z synem, Ernst Suckelberg, szkic do fresków w Tell-Kapelle |
CO: Dzień Otwarty w Archiwum Państwowym w Neuchâtel
GDZIE: Château de Neuchâtel, wejście od strony południowejKIEDY: 3 listopada, 13.00-17.00
ZA ILE: wstęp wolny
DLA KOGO: dla wszystkich zainteresowanych sposobami identyfikacji osób na przestrzeni wieków
INFO: www.vsa-aas.org/fr/aktuell/journee-des-archives-2012/archives-participantes/#c3950 (jeśli ktoś będzie zainteresowany archiwami w pozostałych miastach Szwajcarii, to tutaj są podane wszystkie archiwa, które uczestniczą w Szwajcarskim Dniu Archiwisty)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz