środa, 6 lutego 2013

Polskie kino w Szwajcarii

     Coś dla kinomanόw - polskie filmy w szwajcarskich kinach! Prezentowane w ramach Festiwalu "Kino Polska" filmy emitowane są w oryginalnej wersji językowej z napisami po niemiecku i francusku.
     Festiwal rozpoczął się w Szwajcarii pod koniec zeszłego roku, ale w nasze okolice dsociera dopiero teraz - w Bienne rozpoczyna się 22 lutego, w Genewie 13 lutego, we Fryburgu pod koniec marca, a w La Chaux-de-Fonds od połowy lutego (w Lozannie zakończył się w grudniu).
    W festiwalu bierze udział dziewiętnaście kin Szwajcarii Romańskiej i niemieckojęzycznej, które zapraszają na wybrane filmy polskich reżyserów, głównie młodszego pokolenia. Najbliższe Neuchâtel kino znajduje się w La Chaux-de-Fonds - to kino ABC. Festiwal organizuje Cinélibre (Szwajcarskie Stowarzyszenie Klubów Filmowych), a patronat nad imprezą sprawują m.in. Polski Instytut Filmowy i Ambasada Polska w Bernie. "Polskie kino należy do najciekawszych w Europie" - zapewnia dr. Margarete Wach, historyk kina. - "Powoli odzyskuje też dawną siłę: obrazuje różne poziomy rzeczywistości w kraju, w którym nastąpiły zmiany polityczne, ekonomiczne i socjokulturowe".
Anna Strzempa
   
Filmy, ktόre można obejrzeć podczas festiwalu:

  • "Wymyk", reż. Greg Gliński (fr. "Courage") 2011 r. 
     Alfred (Robert Więckiewicz) i Jerzy (Łukasz Simlat) wyrośli w podmiejskim domu, gdzie kształtowały się ich tradycyjne wartości i przeciętne, pełne rutyny życie. Choć są braćmi, bardzo wiele ich dzieli. Alfred wiedzie życie na krawędzi, uwielbia prędkość i adrenalinę. Młodszy Jerzy, koncentruje się na prowadzeniu rodzinnej firmy, co coraz bardziej docenia ojciec. Alfred wszystkiego bratu zazdrości, co przeradza się w otwarty konflikt między nimi.



  • "33 sceny z życia", reż. Małgorzata Szumowska (niem."33 Szenen aus dem Leben", fr."33 scènes de la vie"), 2008 r.
    Film przedstawia dramatyczny rok życia głównej bohaterki, trzydziestoletniej Julii, którą w ciągu krótkiego czasu dotyka szereg tragicznych wydarzeń - umierają jej oboje rodzice, mąż Julii pochłonięty swoimi zajęciami za granicą nie udziela jej wsparcia, wkrótce ich związek rozpada się, a ją samą dotyka zawodowa porażka i śmierć ulubionego psa. Kobieta wobec takiego zagęszczenia zdarzeń, odczuwanego jako absurdalne, zostaje całkowicie sama i staje przed koniecznością rozpoczęcia wszystkiego od początku, wejścia w końcu w dojrzałość i stanowienia o sobie samej.

  • "Galerianki", reż. Katarzyna Rosłaniec (niem. "Die Girls vom Shopping Center", fr."Les filles des galeries"), 2009 r.
     Film porusza problem prostytucji wśród nieletnich dziewcząt. Gimnazjalistki, które nie najlepiej radzą sobie w szkole, szukają w galeriach centrów handlowych sponsorów, którym oferują seks w zamian za kupno odzieży, drobnego sprzętu elektronicznego czy niewielkie sumy pieniędzy.






  • "Lekcje Pana Kuki", reż. Dariusz Gajewski (niem. "Herrn Kukas Empfehlungen", fr. "Les recommandations de M. Kuka"), 2008 r.
     Waldemar mieszka w małym miasteczku i marzy o wyjeździe na pierwsze w życiu, zagraniczne wakacje. Ponieważ nie jest zdecydowany dokąd chciałby pojechać, pomocy w zorganizowaniu wyjazdu szuka u dawnego znajomego rodziców, pana Kuki. Za jego namową za cel swojej wędrówki wybiera Wiedeń.
     Jednak na miejscu okazuje się, że wskazówki pana Kuki były cokolwiek mylące, a jego wizja zagranicy mocno wyidealizowana. Wśród wielu ludzi, których Waldemar spotyka w Wiedniu, jest Niemiec, Lothar, pianista w kryzysie twórczym, którego palce ożywiają się tylko wtedy, kiedy... kradnie. Za sprawą Lothara Waldemar zaczyna kraść. W Wiedniu poznaje też swą pierwszą dziewczynę. Waldemar dostaje na obczyźnie twardą szkołę życia, a te wakacje zmienią go na zawsze.

  • "Rysa", reż. Michał Rosa (niem. "Top of Form Der Kratzer", fr. "L'égratignure"), 2008 r.
     Joanna (Jadwiga Jankowska-Cieślak) i Jan (Krzysztof Stroiński) są kochającym się małżeństwem z wieloletnim stażem. Pewnego dnia Joanna dostaje od "życzliwego nieznajomego" informacje o rzekomej podłości, której dopuścił się w przeszłości jej mąż. Niepotwierdzone podejrzenia stopniowo kładą się cieniem na ich związku.







    Opisy filmów pochodzą z Wikipedii, opis filmu "Rysa" - dystrybutor filmu.


 INFO:
www.kino-polska.ch - szczegółowy wykaz emisji w poszczególnych kinach 

Kina biorące udział w festiwalu: 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz