wtorek, 11 grudnia 2012

Wsiąść do pociągu byle jakiego

     Z Genewy do Zurichu w 20 minut. Odjazd co 6 minut. Ekologicznie, bez charakterystycznego hałasu po torach i pisku szyn przy każdym wjeździe na peron. A ostatecznie to i nawet bez tych szyn. Matrix? Niekoniecznie.     
Jedna z propozycji podziemnej trasy.
Fot.www.swissmetro.ch
     Emocje związane z projektem TransRUN (czyli linii kolejowej łączącej Neuchâtel z La Chaux-de-Fonds,  o której pisaliśmy tutaj) już dawno opadły. Ten kontrowersyjny pomysł, który wywołał wiele dyskusji, wydaje się znikomy w porównaniu z konceptem Swissmetro. Jest to myśl szwajcarskich inżynierów wykraczająca daleko poza regionalną skalę, a zrodziła się już w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku (sic!). Chodzi o metro łączące miasta: Genewa, Zurich i Sankt Gallen. Z czasem zaproponowano dołączenie do tej linii także Bazylei, Bellinzony, Lozanny i Berna. Wyobrażacie to sobie: podróż z Genewy do Zurichu trwająca 20 min?
     Zamysł powstał na Politechnice Federalnej w Lozannie i przewiduje głównie wykorzystanie lewitacji magnetycznej wytwarzanej przez elektromagnesy, zamiast tradycyjnych torów, przy dodatkowym użyciu próżniowej techniki oraz innych, mniej lub bardziej skomplikwanych efektów aerodynamicznych. Dzięki temu pociąg mógłby osiągnąć prędkość przekraczającą nawet 500 km/h!
Projekt szwajcarskiego metra.
Fot. www.swissmetro.ch
     Projekt podparto niezliczoną ilością badań, m.in. geologicznych i  aerodynamicznych, które potwierdzają możliwość budowy podziemnego pociągu. Temat pozostaje jednak ciągle w teorii, pomimo jego wielu innych cennych zalet ekologicznych czy pod względem bezpieczeństwa. Podobno władze państwowe zarzucały inżynierom chęć uczynienia z kraju za pomocą metra jednego wielkiego miasta, co doprowadziłoby do zatarcia osbowości poszczególnych kantonów. Innym ponoć powodem była rywalizacja o prestiż między Politechniką Federalną z Lozanny (pomysłodawcą), a Politechniką Federalną z Zurichu. W 1992 r. powstało stowarzyszenie Swissmetro SA, którego celem jest "podtrzymanie pomysłu przy życiu na lepsze czasy".                                                                                                                                                    
E. Zuba

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz