czwartek, 11 października 2012

Sława z La Chaux-de-Fonds

     Z kantonem Neuchâtel związanych jest wiele znanych osób. 6 października minęła 125 rocznica urodzin światowej sławy architekta zwanego Le Corbusier, którego portret znajduje się na szwajcarskim banknocie o nominale 10 franków. 
     Właściwe nazwisko Szwajcara brzmi Charles Édouard Jeanneret Gris. Urodził się w La Chaux-de-Fonds, ale większość życia spędził we Francji, gdzie zmarł. Przyjął również obywatelstwo francuskie. Lata jego młodości przypadły na czasy secesji. Mimo że nie ukończył żadnej szkoły architektonicznej, to wywarł ogromny wpływ na urbanistykę dwudziestego wieku oraz został uznany za jednego z głównych przedstawicieli stylu modernistycznego. Modernizm w architekturze przejawiał się dążeniem do tworzenia obiektów funkcjonalnych, odrzucał ornamentykę i spuściznę historycznych stylów. Kładł nacisk na prostotę kształtów oraz użyteczność wznoszonych budowli. 
     Le Corbusier był autorem manifestu: „Pięć punktów nowoczesnej architektury”, który charakteryzował się m.in. zastosowaniem w budownictwie słupów i płaskich dachów, często urządzanych z tarasami. Warto nadmienić, że dzięki niemu została uchwalona również tzw. Karta Ateńska, będąca odpowiedzią na trudne warunki mieszkaniowe istniejące w wielkich europejskich miastach.
     Do znanych, zaprojektowanych przez niego budowli na świecie należą: Narodowe Muzeum Sztuki Zachodniej w Tokio, Willa Sarabhai w Ahmadabadzie (Indie), Corbusierhaus (blok mieszkalny) w Berlinie, L'immeuble Clarté (zwany także Szklanym Domem) w Genewie i wiele innych. Niektóre obiekty zostały wpisane na listę Unesco. W okolicy natomiast możemy podziwiać kino Scala w La Chaux-de-Fonds oraz Willę Jeanneret-Perret (zwaną także Białym Domem), zaprojektowaną przez Le Corbusier'a dla jego rodziców. W tym roku przypada stulecie istnienia tej budowli.
     Le Corbusier sporo podróżował i zwiedził wiele państw, w Polsce jednak gościć nie miał okazji (przejeżdżał pociągiem przez polskie tereny w drodze do Moskwy w 1929 r.). O tym architekcie można by jeszcze pisać i pisać, zwłaszcza że był również znanym malarzem. Zamiast jednak streszczać jego liczne biografie, proponujemy Wam wybranie się na wystawę jego akwareli, które można będzie obejrzeć do 9 grudnia w Maison Blanche (Chemin de Pouillerel 12).
     Sporną kwestię budzi zdanie Le Corbusier'a napisane w 1930 r. do matki: ”Hitler może ukoronować swoje życie wspaniałym dziełem: urządzaniem Europy”. (tłum.E.Zuba). W czasie II wojny światowej architekt mieszkał w Vichy i współpracował z tamtejszym rządem.
E. Zuba
INFO: www.maisonblanche.ch/index.php?id=4&L=0, Wikipedia; Jean-Louis Cohen, Le Corbusier et la mystique de l'URSS: théories et projets pour Moscou 1928-1936, Bruxelles-Liège, Pierre Mardaga, 1987.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz